Geidemark, Anders

Hej!

På årets Konstrunda kommer jag att ha en stor utförsäljning på valda delar av tidigare utställningar. Mängder av tavlor, alla med 50-75% rabatt!

För er som inte känner mig kan jag berätta att jag har jobbat professionellt som fotograf, skribent, föreläsare, fotolärare, redaktör och naturguide sedan 1988. Har bland annat framfört föredrag och bildspel i sju europeiska länder, och haft ett 50-tal utställningar i Sverige och övriga Norden. Har producerat fyra egna böcker och medverkat i ett flertal andra. Medlem i Föreningen Naturfotograferna (tidigare ordförande) och ansluten till Getty Image. Jag har under de senaste 35 åren anlitats som domare i ett flertal internationella naturfototävlingar (VM, EM, och Nordiskt Mästerskap), och varit reseledare för naturfotoresor runt om i världen. Alltsedan jag som trettonåring började med naturfoto har jag haft en förkärlek för den nordiska skogsnaturen. Favoritmotiven handlar om att visa ett djur eller en fågel i sin rätta miljö, där intressanta linjer, former och ljusstämningar bygger upp bilden. Jag kombinerar gärna olika uttrycksformer i bok- och bildspelsproduktioner. Kring detta är jag också en regelbunden gästföreläsare på fotoskolor.

 Förutom böcker och vykort, kommer jag som sagt att ha en stor utförsäljning av samtliga medförda tavlor (som man får ta med sig hem direkt), 50-75% av ursprungspris, på Virsbo Konsthall – Hjärtligt Välkomna!

Visningsplats: Virsbo konsthall
Telefon: 0707694177
E-post: andersgeidemark@gmail.com
Webb: http://andersgeidemark.se
Facebook / Instagram: www.facebook.com/anders.geidemark
Konstform: Fotografi

Tillbaka